Get your original paper written from scratch starting at just $10 per page with a plagiarism report and free revisions included!
Last season, a pair of jeans cost $42.95. This season, the price of the jeans increased by 25 percent. Later in the season, the jeans were put on sale for 25 percent off.
Consider what the jeans would cost if they had gone on sale by 25% first, and then had their price increased by 25%.
Discuss the differences between (1) and (2). What did you learn or observe about the mathematics involved, as a result of your guesses and calculations?
Be sure to answer all parts of the question above. It is possible that you will not be successful at answering all parts of the question at this point, and that is okay. Describe what you were able to solve and what questions you have remaining.
The aim of our service is to provide you with top-class essay help when you ask us to write my paper; we do not collect or share any of your personal data. We use the email you provide us to send you drafts, final papers, and the occasional promotion and discount code, but that’s it!
Order Now